Uzman Doktor Cavit Meclisi ile Sporcu Sağlığı

Cumhuriyet Kupası’na ARM Urla Yelken damgası
7 Kasım 2017
Uzman Doktor Cavit Meclisi ile Sporcu Sağlığı
15 Kasım 2017

Uzman Doktor Cavit Meclisi ile Sporcu Sağlığı

Hamstring’leriniz pusuda bekliyor!

Yürüme ve özellikle koşu sırasında önemli görevleri olan hamstring’ler, ince ve uzun kaslardır. Hız için tasarlanan hamstring’ler ile ilgili sakatlıklar futbol, basketbol ve atletizmde sık görülür. 

Arka uyluk kasları olan hamstring’ler 3 kastan oluşur. Görevleri diz ekleminin bükülmesi (diz fleksiyonu) ve kalçanın geriye bükülmesidir (kalça ekstansiyonu). Yürüme ve özellikle koşu sırasında çok önemli görevleri vardır. Vücudun ileriye itilmesi sırasında kalça (gluteus maksimus) ile birlikte bu görevi yerine getirirler. İnce ve uzun kaslardır. Bundan dolayı kuvvetten ziyade hız için tasarlanmışlardır. Birçok sakatlığın aksine, sorun kasın uzadığı sırada (engelli atlama ve sprint sırasında, futbolcu yukarı sıçrarken, yokuş yukarı koşuda öndeki bacak adımı sırasında) ortaya çıkar. Sakatlanma kas ya da tendon bölgesinde olur. Kas bölgesindeki yırtıklar daha sıktır ve bunların iyileşme süresi daha kısadır. Spor hekimliğinin zor alanlarından biridir. Sahaya dönüş birkaç hafta sürebilir.

ANCAK ÖZEL EGZERSİZ YAPARAK GÜÇLENDİRİLEBİLİR

Futbol, basketbol ve atletizm gibi sporlarda daha sık görülür. Sakatlanma nedeni basitçe şudur: Hamstringler uzarken kuvveti ve kontrol yeteneği az ise hareketi yapmakta zorluk çeker ve yırtılır. Bazı sporcular esnekliğin azlığını tek başına yırtılma sebebi olarak görür. Bu doğru değildir. Hamstring’lerin en uzun durumu dizleri bükmeden öne eğilme noktasıdır. Özel egzersizler yapılmadan bu açıda hamstring’lerin kuvvetlenmesi ve kontrol yeteneği kazanması mümkün değildir.

HAMSTRING SAKATLIĞINI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Hamstring sakatlığı önlenebilir. Kasın uzarken (eksantrik kasılma) çalıştırılması ile sakatlanmayı engelleyen kuvvet ve kontrol elde edilebilir. Bu amaçla Nordic Ham egzersizi geliştirilmiştir ve etkinliği araştırmalarla gösterilmiştir. Nordic Ham egzersizi hamstring yırtılmalarının en az yarısını engellemektedir. Bir set, 2-3 tekrar ve haftada 3 gün yapmaya başlayarak, hareketin tekniğini tam olarak öğrendikten sonra 3×8 tekrar, haftada 3 gün devam etmek gerekir. (“The Nordic Hamstring Exercise” olarak youtube’da arama yapılarak bulunabilir).

HAMSTRING TEDAVİSİ NASILDIR?

Sakatlanmanın tendon ya da kas bölgesinde olmasına göre değişir. Muayene + MR + ultrason ile buna karar veriyoruz. İlk günler dinlenme ve yoğun buz uygulamak gerekir. Yırtık alanı kas içinde, büyük ve kanama fazla ise ikinci gün kanamayı enjektör ile almaya çalışırız. Devamındaki günler yırtık bölgesine PRP ya da proloterapi yapmayı seçebiliriz. Tendon yırtıklarında kanama belirgin olmadığından, sadece PRP ya da proloterapi yapmak gerekli olabilir. Tendonların iyileşmesi her zaman daha yavaş olduğundan, bu bölgedeki yırtıkların tam iyileşmesi ve sporcunun sahaya dönmesi 6-8 hafta sürebilir. Kaslar en çok kanlanan dokular olduğundan ve hızlı iyileştiğinden, kas yırtıklarının iyileşmesi kısa sürer ve yırtığın büyüklüğüne göre sporcu 2-4 haftada sahaya döner. Günümüz hamstring yırtığı rehabilitasyon programı eskiye göre çok hızlıdır. Kas yırtıklarında sporcu 2-3 gün içinde ağrının izin verdiği sıklık ve mesafelerde yavaş ilerleyen hızlarda koşmaya başlar. 2-4 hafta içinde normal ve ağrısız koşu ve antrenman durumuna gelmesini hedefleriz. Tendon iyileşmesinde dokunun kendi onarma hızına paralel davranarak, koşu antrenmanlarına 1-2 hafta sonra başlarız.

Comments are closed.

Free WordPress Themes, Free Android Games