Uzman Doktor Cavit Meclisi ile Sporcu Sağlığı

Uzman Doktor Cavit Meclisi ile Sporcu Sağlığı
15 Kasım 2017
Banu Parlak’a ağır sitem
15 Kasım 2017

Uzman Doktor Cavit Meclisi ile Sporcu Sağlığı

 

Spor sakatlanmaları önemsenmiyor!

Olimpiyatlar dahil önemli uluslararası karşılaşmalara katılan sporcuların en az yüzde 25’i organizasyon öncesi ağrılı ve sakat olduğunu söylüyor. Çoğunun, sporcu sakatlanmalarının engellenmesi ile yakından ilgilenen ülkelerden geldiklerini düşündüğümüzde bu oranın ülkemizde çok daha yükseğe çıktığını kabul etmeliyiz. Spor sakatlanmalarının en iyi tedavi yöntemi önlenmeleridir. Kliniğimizde 2010’dan beri sakatlık engellemesine yönelik değerlendirme ve çalışmalar yapıyoruz. Ancak ülke genelinde spor hekimliğinin bir an önce hayata geçmesi şart.

Bilimsel veriler bize şunları gösteriyor:

Spor sakatlanmalarının yüzde 85’i dokuların aşırı kullanılmasından ve yorulmasından kaynaklanıyor. Bu yüzde 85’in çoğu yumuşak doku (kas, tendon, eklem bağı) sakatlanmaları. Bunların yüzde 80’i antrenmanda yaşanıyor. Spor sakatlanmalarının diğer yüzde 15’i de darbe veya ani pozisyon değiştirilmesinden (atlama, inme, kesme) kaynaklanıyor.

Sakatlanmaların yüzde 85’inden sorumlu olan aşırı kulanım şu koşullarda gerçekleşmektedir:

– Gerekenden fazla antrenman süresi

– Gerekenden fazla antrenman şiddeti

– Gerekenden uzun süre ve değiştirmeden aynı antrenmanı yapmak

– Gerekenden fazla hız ve pliyometrik antrenmanı

– Antrenman tipinin ani değişimi

– Antrenman süresinin ani artırılması

– Antrenman şiddetinin ani yükseltilmesi

– Sporcunun kuvvet azlığı

– Sporcunun esneklik azlığı

– Sporcuda doğuştan açı farklılıkları (ayak içe ya da dışa basma, X ya da O bacak, kalça anteversiyonu, skolyoz, vb)

– Yetersiz sıvı alımı

– Yetersiz uyku

– Yetersiz beslenme,

– Sporcunun düşünce ve duygu sorunları/meşguliyeti

Sakatlanmaların bu yüzde 85’lik kısmının en az yüzde 50’si; engellenebilir. Engellemenin ilk yolu da antrenmanların bilimsel ölçütlere uygun olmasıdır. Uzun, zor ve yoğun antrenmanlardan kaçınmak gerek. İdman biçiminin ve dozunun ayarlanması için koç, kondisyoner ve spor hekimi birlikte çalışmalıdır. Aşırı antrenman sonrası toparlanma kaçınılmaz olarak yetersiz olacaktır.

Kusursuz antrenman sistemine rağmen sporcu kendi özelliklerden dolayı sakatlanabilir. Bilimsel araştırmalar yetersiz kuvvet, denge/koordinasyon ve esnekliğin sakatlanmaya yol açtığını göstermiştir. Bu sorunların giderilmesi ile sakatlanmaların azaldığı da ortaya çıkmıştır. Bu amaca yönelik iki şey yapıyoruz; eksikleri belirlemek amacıyla detaylı bir değerlendirme olan sporcu analizi ve düzeltici egzersizler.

Engelleme programlarının başarısı için olmazsa olmaz koşullar şöyledir:

– Sakatlamaların engellenmesi spor hekiminin görevlerindendir. Ayrıca, bunun yasal olarak devlet tarafından zorunlu görev olarak tanımlanması gerekir.

– Spor kulüpleri, sakatlanmaların engellenmesi, bunun sonucunda sporcunun sahadan uzak kalma süresinin ve sağlık giderlerinin azaltılması ile ilgili herkesin uymak zorunda olacağı kararlar almalıdır.

– Koç, fizyoterapist, kondisyoner ve masörler bu konuda spor hekimi ve federasyonlar tarafından eğitilmeli ve görevlendirmelidir. Görevlerin başarı ile yerine getirilip getirilmediği takip edilmelidir.

– Sporcu sakatlıklarının engellenmesi ve performans artırımı konusunda eğitim şarttır. Sporcuya düzletici egzersizlerin yaptırılması ve öğretilmesi yoluna gidilmelidir. Sporcunun egzersizleri doğru teknikle ve gerekli sıklıkta yapması sağlanmalıdır.

– Sporcudaki eksiklerin hangi hızda giderildiği aralıklı yapılan değerlendirmelerle tespit ve kaydedilmeli. Her sezon sonunda sakatlanma sıklığı, yeri ve spordan uzak kalma süresi titizlikle takip edilmeli.

Comments are closed.

Free WordPress Themes, Free Android Games