Şiddete Yenik Düşen Bir Yıldız : Jelena Dokic

ABD 17 Yıl Sonra FED Cup Şampiyonu
15 Kasım 2017
Nadal ATP Finalleri’nden çekildi!
16 Kasım 2017

Şiddete Yenik Düşen Bir Yıldız : Jelena Dokic

İkinci milenyumun ilk yıllarında ‘süper çoçuk’ olarak anılan Sırp asıllı Avustralyalı tenisçi Jelana Dokic, babasının kendisine uyguladığı şiddeti kitaplaştırdı. Unbreakable (Yıkılmaz) adını taşıyan otobiyografisinde yıllarca babası Damir Dokic’in şiddetine maruz kaldığını anlatan Dokic, “Saçlarımı yoldu, yüzüme tükürdü, yerde tekmeledi” gibi tüyler ürperten ifadeler kullandı.

Çok genç yaşta kadın tenisinin en büyüğü olmaya aday gösterilen, dünya 4 numarasına kadar yükselen 34 yaşındaki Dokic, aynı zamanda antrenörü olan babasının kaybettiği maçlardan sonra kendinden geçtiğini ifade etti. Konuyla ilgili Avustralya medyasına da konuşan Dokic, “Tenis oynamaya başladığım gün belki de benim için en kara gündü. Çünkü babamın şiddeti de başladı. Sürekli hakarete uğruyor, dayak yiyordum. Günler geçtikte babam iyice kontrolden çıktı” yorumunu yaptı.

2000 yılında Lindsay Davenport’a kaybettiği Wimbledon yarı finali sonrası babasının telefonda eve gelmemesini söylediğini aktaran Dokic, o dönem henüz 17 yaşındaydı. Babası ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından korkusundan Wimbledon’da oyunculara ait bölgede kalmak isteyen Dokic, yetkililer ve menajeri tarafından evine bırakılınca genelde olduğu gibi yine şiddete maruz kaldığını dile getirdi.

1998’DE ABD AÇIK JUNIOR’U KAZANDI

12 Nisan 1983’te Sırbistan’da doğan ve 8 yaşında tenise başlayan Jelena, 1994’te ise ailesiyle birlikte Avustralya’ya göç etti. 1998’de Amerika Açık Junior’u kazanan Dokic, 1999’da da Wimbledon’da ilk turda Martina Hingis’i eleyerek ismini duyurdu. 2002’de dünya sıralamasında 4 numaraya kadar yükselen Dokic sakatlık ve depresyon sıkıntısı yaşayınca 600’üncü basamağın altına kadar geriledi.

Babasının baskısından kurtulduktan sonra 2009’da wild card ile Avustralya Açık’a katılan Jelena, bu turnuvada çeyrek finale kadar yükseldi. Ancak hem duygusal hem de fiziksel şiddetin getirdiği yıpranmışlık nedeniyle asla kendisinden beklenen potansiyeli sergileyemedi.

Comments are closed.

Free WordPress Themes, Free Android Games